Három előadás volt a tegnapi JUM-on, ami végülis nem tudom hányadik alkalom. Itt balra pedig a JUM.hu logó látható, ami már a Devoxx-on is kinn van. Hurrá! Szóval a három előadásról:
REST = REpresentational State Transfer
Lényege, hogy a SOAP és CORBA bürökratizmusa helyett törekedjünk lényegretörő agilis (hogy divatos szót is használjak) megoldásra. Szép hogy SOAP menne email-en keresztül de minek ha a legtöbb adott problémánál nincs rá szükség, viszont a HTTP infrastruktúrája tökéletes (?). Sok mindenre ad jól kimunkált és széles körben letesztelet megoldást. Én már az előadás előtt utánaolvastam néhány dolognak, de nem akartam ilyen kérdésekkel kukacoskodni, hogy vannak-e REST-ben (HTTP-ben) lehetőségek push-ra, aszinkron üzenetváltásra, meg amúgyis tudom a választ. Aki még tudni akarja:
- Áttekintő cikk a javaworld-ön
- mp3 Interjú Stefan Tilkovval németes akcentussal angolul. További linkek a címen.
- S.T. gyakorlatiasabb cikke
- Szkeptikusoknak
- Wikipedia
- A JSR-311 home-ja ez a kapcsolódó JSR. (JAX-RS) Meg kell jegyezni, hogy a REST egyáltalán nem nyelv- és platformfüggő. A J2EE1.6 része lesz, de a .net 3.5-ben is akarnak REST supportot. Ezenkívül a szabvány nem akar prezentációs formátumokat -és még sokmindent- lefektetni. Ha jól értettem egy speciális szervlet segítségével már most minden további nélkül használható a megoldás.
- API 1.0 nem bonyolult, nem sok. Annotációkra épít, 1.5 alatti Java-t nem is fogja támogatni.
- Jersey - a referencia implementáció.
- Bónusznak RESTful URLs with Wicket
Vannak még nyitott kérdések, pl. hogy a JSR-311-et hogyan fogják összepárosítani valódi prezentációs technológiákkal pl. GWT, JSF, Wicket. Ha elgondolkodnák rajta lehet hogy meg is lenne a megoldás, de az előző postban leírtak miatt nincs lehetőségem erre.
Jazz
Második téma a Jazz volt, ami egy kollaborációs eszköz az IBM háza tájáról. Van benne verziókövető, issue tracker (vajon hogyan fordították?), támogat agilis módszertanokat pl. scrum. Eclipse-ben is működik és azon kívül is valami webes felülettel. Tervezik az integrációját egyéb fejlesztői eszközökbe is. A Jazz fejlesztésére is Jazz-t használnak. Jövőre elvileg kész lesz a magyar fordítás. A Javaposse 211. epizódjában egy interjú hallható Erich Gamma-val Tim Francis-szel az IBM-től. 18 perc környékén a Jazz is szóba kerül.
Glassfish V3 prelude
A mikrokerneles Glassfish pre-béta verziója. Sokminden nincs még benne pl. EJB3 konténer, emiatt inkább egy Tomcat-re hasonlít. Egyelőre az jött le hogy nem kell ezt még igazán komolyan venni, nem kell tőle sokat várni. A koncepciói kicsit ijesztőek, pl. hogy amikor először akarok admin konzolozni akkor jön rá hogy le kéne töltenie a netről az admin konzol csomagját. Hát, hmmm. És ha akkor akarok először használni valami csomagot amikor történetesen csak intranet elérésem van?
Jövő
A következő JUM elvileg 2009 január harmadik szerdáján lesz és valószínűsíthető egy OSGI előadás (ez nem tudom végül bevállalódott-e), egy JPA2 esetleg és egy Scrum, ami egy módszertan csirkékkel és disznókkal.
Kösz a szervezést karenin-nek!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése